Naar de homepage
Verpleegkundigen & Verzorgenden Nederland
  Home   Zoeken
V&VN wil einde aan de ongelijkheid tussen verpleegkundigen en artsen

Artsen en verpleegkundigen, twee beroepsgroepen die beide onder hetzelfde tuchtrecht vallen. Beroepsgroepen die een wettelijke, individuele verantwoordelijkheid hebben om hun beroep goed uit te oefenen en om ervoor te zorgen dat zij bevoegd èn bekwaam zijn en blijven. Toch is deze verantwoordelijkheid en bewaking van deskundigheid alleen voor artsen in de CAO verankerd. Verpleegkundigen & Verzorgenden Nederland (V&VN) wil een einde maken aan deze ongelijkheid en roept de sociale partners op om zich sterk te maken voor meer eenduidigheid en rechtvaardigheid in de CAO’s voor verpleegkundigen.

De beroepsvereniging doet in een brief een dringende oproep aan de werkgevers- en werknemersorganisaties in de zorg. Marian Kaljouw, voorzitter V&VN: “Verpleegkundigen en verzorgenden zijn de grootste beroepsgroep in de gezondheidszorg. Een beroepsgroep die hard nodig is om het hoofd te bieden aan een vergrijzende bevolking en om steeds complexere zorg te leveren, met zwaardere verantwoordelijkheden. De deskundigheid van verpleegkundigen en verzorgenden groeit, evenals de autonomie in het uitoefenen van hun vak. Maak daarom geen onderscheid tussen verpleegkundigen en andere beroepsgroepen, deze discriminatie moet verdwijnen!”

Artsen en verpleegkundigen gelijk behandelen
Artsen en verpleegkundigen vallen onder artikel 3 van de wet BIG (wet Beroepen Individuele Gezondheidszorg) en de regeling Tuchtrecht Gezondheidszorg. Voor medisch en verpleegkundig specialisten geldt ook nog artikel 14 van dezelfde wet. In deze wet zijn de opleidings-, beroeps- en (her)registratie-eisen vergelijkbaar en daarmee dus de persoonlijke beroepskosten voor de beide beroepsgroepen. De CAO-bepalingen over persoonlijke beroepskosten zoals bij- en nascholing, inschrijving in een kwaliteitsregister, lidmaatschap van de beroepsvereniging en vakliteratuur zijn dit echter nu niet. V&VN wil dat de bepalingen in de relevante CAO’s voor artsen en verpleegkundigen overeenkomen.

(Kader)leden van vakbonden en van beroepsverenigingen gelijk behandelen
De CAO’s in de gezondheidszorg bevatten nog meer ongelijkheid, namelijk tussen (kader)leden van vakbonden en van beroepsverenigingen. V&VN en de vakbonden maken zich beiden sterk voor de positie van verpleegkundigen en verzorgenden. Dat sommige CAO-bepalingen alleen gelden voor leden van de vakbonden, is daarom onterecht. V&VN wil dat deze regelingen – voor zover het om vergelijkbare activiteiten gaat – gelijkgetrokken worden en dat er ook geen verschil wordt gemaakt tussen leden van vakbonden en die van beroepsverenigingen. Hierbij gaat het bijvoorbeeld om betaald verlof voor activiteiten van werknemersorganisaties en beroepsverenigingen.

Brief aan sociale partners
Bijlage brief aan sociale partners

 



Gepubliceerd: 31-03-2009
Aantal keer bekeken: 2289

Terug
V&VN wil einde aan de ongelijkheid tussen verpleegkundigen en artsen

Copyright V&VN 2007-  Reageer   Gebruiksovereenkomst    Privacybeleid       Beheer