Naar de homepage
Verpleegkundigen & Verzorgenden Nederland
  Actueel   Zoeken
V&VN ongelukkig met convenant voor zelfstandigen in de zorg

In het convenant voor zelfstandigen in de zorg dat onlangs is afgesloten, staat dat zelfstandigen die AWBZ-zorg in natura willen verlenen alleen via een bemiddelingsbureau aan de slag kunnen. ”Hierdoor komt de positie van zelfstandigen onder druk te staan”, zegt Rob van der Peet van V&VN. “De meesten zijn juist zelfstandige geworden omdat ze via de thuiszorgorganisaties en de bemiddelingsbureaus alleen stopwatchzorg mochten leveren.” Het gaat om een convenant tussen onder meer Branchebelang Thuiszorg Nederland (BTN), het ministerie van VWS, de Belastingdienst en UWV.

Opgelegd keurmerk
Bemiddelingsbureaus stellen zich met dit convenant als werkgever op, terwijl ze alleen verantwoordelijk zijn voor de bemiddeling tussen zorgvrager en zorgverlener. Ze doen dit door zorgverleners een keurmerk op te leggen, aldus Van der Peet. “Alsof zelfstandige verpleegkundigen en verzorgenden bij het bemiddelingsbureau in loondienst zijn. De meeste zelfstandigen in de zorg zijn ook zonder keurmerk prima in staat om kwaliteit te leveren. Zorgverleners zijn professionals met een eigen visie op hun beroepsuitoefening.” De kosten van een dergelijk keurmerk komen wel voor rekening van de zelfstandigen.

Eerlijke concurrentie
Van der Peet: “Zelfstandige zorgverleners moeten voor AWBZ-zorg in natura rechtstreeks zaken kunnen doen met het zorgkantoor, zoals dat ook bij andere beroepsgroepen in de gezondheidszorg gaat. Zelfstandigen in de verpleging en de verzorging moeten een eerlijke kans krijgen om de concurrentie met bemiddelingsbureaus aan te gaan. Er moeten aparte tarieven komen voor zorgverlening door zelfstandige verpleegkundigen en verzorgenden.” Het advies van Van der Peet aan zelfstandigen is, om met PGB-houders te werken en zich verre te houden van de zorg in natura. “Weiger werk aan te nemen van een bemiddelingsbureau als je volgens dit convenant moet werken. Soms is het financieel natuurlijk niet mogelijk om te weigeren. Toch blijkt dat zelfstandigen met PGB-houders zeker een goedlopende zorgpraktijk kunnen opbouwen.”

 



Gepubliceerd: 31-10-2008
Aantal keer bekeken: 1310

Terug
V&VN ongelukkig met convenant voor zelfstandigen in de zorg

Copyright V&VN 2007-  Reageer   Gebruiksovereenkomst    Privacybeleid       Beheer