Wel eens van COW’s gehoord? Dit zijn geen koeien, maar computers on wheels. Marian Kaljouw was op werkbezoek bij Erna Vreeke van V&VN Verpleegkundige en Zorginformatica (VZI).
Erna werkt in het Medisch Centrum Alkmaar en ook bestuurslid Renée Verwey van V&VN VZI was voor het werkbezoek gekomen, helemaal uit Maastricht. In Alkmaar wordt gewerkt met een elektronisch verpleegkundig dossier dat onderdeel uitmaakt van het elektronisch patiëntendossier. En nu nooit meer denken dat verpleegkundigen en ICT niet samengaan! Sterker nog, andere professionals kunnen nog wat van ons leren. Waarom? Omdat ze in Alkmaar inmiddels op bijna alle verpleegafdelingen dit dossier hebben ingevoerd. Een digitaal en interactief rapportagesysteem voor alle afdelingen, uitwisselbaar dus.
Ondervoeding
Voorbeeld: er wordt onder andere gewerkt met de zogenaamde SNAQ-score. In deze score zit een early warning opgesloten. Wanneer een bepaalde score wordt gehaald, gaar er automatisch een email naar de afdeling diëtiek met de vraag tussenvoedingen te regelen, omdat ondervoeding dreigt voor de betreffende patiënt, fantastisch!
Sepsis voorkomen
De inspecteur generaal van de IGZ vroeg mij laatst wie er nu eigenlijk verantwoordelijk is voor het voorkomen van lijnensepsis. Hij vroeg dit omdat er veel lijnensepsis voorkomt op bijvoorbeeld intensive cares en dit heeft vaak het overlijden van de patiënt tot gevolg. Je kunt het natuurlijk niet altijd voorkomen, maar duidelijk is wel dat de verpleegkundige hier een cruciale rol speelt. In Alkmaar zit je goed. Daar wordt de conditie van de lijn en de huid erom heen gescoord in het verpleegkundig elektronisch dossier. En ook hier weer een early warning systeem. Bij dreigende ontsteking wordt er gealarmeerd, lang voordat de gevreesde lijnensepsis de kans krijgt zich te ontwikkelen.
En de verpleegkundigen? Ze vinden het geweldig! Ze hebben hun computers on wheels, de zogenaamde COW’s die ze meenemen naar de patiënt om zo gemakkelijk en per direct de data in te voeren. Alles speelt zich af in een draadloze netwerkomgeving. De patiënt is hier de grote winnaar, de zorg wordt beter, en vooral……veiliger!
Het kan dus wel. Een gezamenlijk dossier kan wel. Als verpleegkundigen het kunnen, dan kunnen anderen het ook, toch? Kijk maar in Alkmaar!
Marian Kaljouw
Gepubliceerd: 08-03-2010
Aantal keer bekeken: 544
Terug
Verpleegkundigen en ICT gaan wél samen